Hidroelektrik Enerjisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

13 0
Hidroelektrik Enerjisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yazı Önerisi: Bu arada bu alanda çalışan Enerji Sistemleri Mühendisliği Hakkında bilgi sahibi olmak için Enerji Sistemleri Mühendisliği hakkındaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Peki Hidroelektrik Santraller Nasıl Çalışır?

Bu enerji, türbini döndürerek, elektrik üreten bir jeneratörü çalıştırır.

Bir hidroelektrik santralinde üretilebilecek elektrik miktarı, suyun düşmekte olduğu yüksek konumun yüksekliğine ve akış hızına da bağlıdır.

Gelin şimdi bu Hidroelektrik Enerjisi Hakkında bilmemiz gereken bilgiler nelermiş, onlara bakalım;

Hidroelektrik Üreten bir Baraj
  1. Bu Santraller, elektrik üretmek için Dünya’daki su döngüsünü kullanırlar. Su saat yönünde akarken kinetik enerji üretmesi ile türbin ve jeneratör yardımı ile elektrik enerjisine dönüşür.
  2. Barajlar sadece elektrik üretmek için değil, başka birçok amaç için de yapılmıştır. Sulama, taşkın kontrolü, ulaşım ve içilebilir su olarak kullanılabilir.
  3. Bazı hidroelektrik santralleri, anlık olarak sıfır’dan maksimum’a çıkabilirler. Bu, hidroelektrik santralini acil durumlar için ideal kılar. Elektrik talebindeki beklenmedik değişiklikleri karşılamak için kullanılabilir.
  4. Hidroelektrik, fosil yakıtlardan daha avantajlıdır. Hidroelektrik santralleri, daha az kirlilik üretir ve sera gazı emisyonlarını en aza indirmede büyük rol oynarlar. Yenilenebilir bir kaynak olmasının yanı sıra, diğer elektrik kaynaklarına kıyasla işletme ve bakım maliyetlerini de gözle görünür şekilde düşürür.
  5. Norveç, enerjisinin neredeyse tamamını hidroelektrikten alıyor. Aslında ülke, enerjisinin %99’unu 20 hidroelektrik santralinden alıyor. Tek bir hidroelektrik santrali her yıl ülkenin başkenti olan Oslo kentine yetecek kadar enerji üretiyor.
  6. Bazı hidroelektrik tesislerinde baraj yoktur. Bu tesisler normalde o kadar küçüktür ki, sulama hendeklerine yakın yerleştirilebilirler. Bazı hidroelektrik santralleri, suyu bir jeneratörden geçirmek için basitçe bir yönlendirme de kullanır.
  7. Hidroelektrik endüstrisini geliştirmek ve genişletmek gibi düzenlemeler çok zor uğraşlar gerektirebiliyor. Örneğin daha fazla hidroelektrik santrali inşa etmek için, yapılması gereken tonlarca çevre ve yer değerlendirmesi vardır.
  8. Temiz bir enerji kaynağı olmasına rağmen, hidroelektrik çevre için tehlike de arz ediyor. Bir nehir/akarsuya zarar vermek, balıkların göç yollarını olumsuz etkileyebilir. Bazı hidroelektrik tesisleri, sudaki düşük seviyede çözünmüş oksijene yol açabilir ve bu da sudaki yaşam üzerinde zararlı bir etkiye neden olabilir.
  9. Elektrik üretmek için büyük miktarda hareketli suya ihtiyaç vardır. Bir hidroelektrik tesisinde, sadece 1 kWh elektrik üretmek için yaklaşık 18 galon (Yaklaşık 70 Litre) suya ihtiyaç vardır.
  10. Hidroelektrik, dünyanın her yerinde önemli bir kaynaktır. Dünyada kullanılan toplam elektrik miktarının yaklaşık %16’sı hidroelektrik santrallerinden geliyor. Brezilya, Çin ve ABD gibi Dünyadaki Enerji Liderleri, Hidroelektrik Enerjisi kullanarak ne kadar önemli olduğuna dikkat çekmek istiyorlar.

Hidroelektrik Enerjisi Hakkında bildiğim bazı bilgileri sizlere bu yazıda sundum. Umarım faydalı olmuştur.

Bu arada Instagram hesabım olan instagram.com/emrealtilarcom adresinden beni takip ederek, Enerji ile alakalı güncel bilgilerden ve paylaşımlardan geri kalmayın.

Bir cevap yazın