Enerji Sistemleri Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar?

19 0
Enerji Sistemleri Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar?

Enerji Sistemleri Mühendisliği enerji yönetimi, enerji verimliliği, yenilenebilir enerji ve çevre bakımı gibi önemli konuları kapsayan ve bu konular ile ilgilenen geniş bir mühendislik dalıdır.

Enerji Sistemleri Mühendisleri yalnızca yenilenebilir Enerjiye aşina olmakla kalmayıp, aynı zamanda petrol ve doğal gaz enerjilerini de bilmelidirler. Onun için bu Meslek, tüm enerji teknolojilerimiz arasında disiplinler arası bir işbirliği sağlamaktadır.

Enerji Sistemleri Mühendisi Nasıl Biri Olmalı

Bu mesleği yapmayı düşünen kişilerin; Akademik yeteneğe sahip, matematik, fizik ve kimya alanlarına ilgili olan, sistemli ve disiplinli çalışma alışkanlığına sahip olması gereken, çevre sorunlarına karşı duyarlı ve çevreci olan, analitik düşünme ve problem çözme yeteneği olan, seyahati seven, araştırmacı, teknolojiye ilgi duyan, güncel olan, yaratıcı, sorgulayıcı, liderlik vasfı bulunan, dikkatli ve sorumluluk sahibi kimseler olmaları gerekir. Tabi bu kişilikler zamanla oluşacaktır. Bir anda kimsesin bu şekilde olmasını beklememek lazım 🙂

Bölüm Hakkında

Bölümün puan türü SAYISAL’dır. Bölümü tercih etmek isteyenleri Matematik ve Fen derslerinde başarılı olması  ya da bu dersler ile biraz daha ilgili olması gerekir. Yoksa biraz zor dönemler geçirebilir kişi.

Birçok üniversitede bu bölüm okutulmaktadır. Eğitim süresi 4 yıldır. (Hazırlık ve MTOK olan Üniversiteler de 5 Yıl’dır.) Bu 4 yıllık eğitim süresince meslekle alakalı birçok ders okutulur.

Üniversitelerin Teknoloji Fakültelerinde 2, 3 Ve 4. Sınıfta, Mühendislik Fakültelerinde ise 3 ve 4.sınıfta öğrencilere staj uygulaması yaptırılır. Stajlar, Enerji Sistemleri ile ilgili işletmelerde yani aşağıda belirttiğimiz çalışma alanlarında yapılabilir.

Ülkemizde de enerji sistemleri ile ilgili var olan gelişmeler, bu mesleğin gelecekte iş bulma konusunda sıkıntı yaşamayacağını göstermektedir.

Enerji Sistemleri Mühendisi Nerelerde Çalışabilir

 • Özel sektörde Enerji Sistemleri Ve Teknolojileri ile ilgili tüm alanlar,
 • Mekanik-Tesisatçılık (Isıtma, Soğutma, Havalandırma, Sıhhi Tesisat),
 • Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı,
 • Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK),
 • Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (PİGM),
 • Maden Tetkik ve Arama Enstitüsü (MTA),
 • Bor Enstitüsü,
 • Elektrik İşleri Etüd İdaresi (EİE),
 • Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ),
 • Türkiye Elektrik İletim A.Ş.(TEİAŞ),
 • Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ),
 • Devlet Su İşleri (DSİ),
 • Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ),
 • Türk Petrol Rafineleri A.Ş. (TÜPRAŞ),
 • Türkiye Atom Enerjisi Araştırma Kurumu (TAEK)
 • Türkiye Petrolleri Arama Ortaklığı (TPAO),
 • TEMSAN
 • Türkiye Boru Hatları Taşıma A.Ş. (BOTAŞ),
 • BM Hidrojen Enstitüsü
 • Taş Kömürü İşletmeleri
 • TCDD
 • MEB’de Teknik Öğretmen

Ve bu kadar iş imkânı varken bu mesleğe gelip de mezun olduktan sonra işsiz kalırım diye düşünmeyin. Ki kalanlar varsa da meslekten değil bilin ki ya kendi yetersizliklerinden ya da işleri beğenmemelerinden kaynaklanmaktadır.

Hangi Alanda Çalışmalıyım;

Bu sorunun cevabı tamamen size bağlı. Çünkü çalışacağınız yeri; çalışma alanını, nasıl çalıştıklarını görerek, orayı beğenerek ya da beğenmeyerek seçeceksiniz.

Bu konuda da size en büyük yardımı Stajlarınız yapacaktır. Çünkü Stajda az öncede değindiğimiz gibi, birçok durumu görebilme, o durumlarda ne gibi şeyler yapıldığına şahitlik etme , belki kendiniz bu işlemlerin içinde olabilme imkânınız oluyor.

Gelecekteki Yeri ve Önemi;

Enerji Sistemleri Mühendisliğinin Geleceği

Dünya’daki Büyük Ülkeler başta olmak üzere neredeyse Tüm Ülkeler Enerji ihtiyaçlarını gidermek için Çok büyük Yatırımlar ve Çalışmalar yapmaktadır.

Aynı Şekilde ülkemizde de bu çalışmalar hızlı bir şekilde devam etmekte ve yavaş yavaş Tüm Dünya gibi “YENİLENEBİLİR ENERJİ“ye geçmektedir. Bu çalışmalara bakarsak ve ülkemizde de bu konularda daha ilerleyecek çok olduğunu görüyorsak, bu mesleğin Geleceğinin ne kadar Önemli olduğunun farkına varabiliriz.

Teknoloji Fakültesi ile Mühendislik Fakültesi Öğrencileri Arasındaki Fark;

Ben Teknoloji Fakültesi öğrencisiyim. Yaptığım Stajlarda herhangi bir farklılık görmedim, ki zaten size gelipte hangi Fakültede okuduğunuzu sormazlar, belki okuduğunuz Üniversite sorulabilir ki bu gayette doğal bir durum.

Ancak Teknoloji Fakültesinin avantajını gördüm diyebilirim. Mühendislik Fakültesi öğrencisi toplamda 60 iş günü Staj yaparken, Teknoloji Fakültesi öğrencisi 60 + 4 Ay staj yapıyor. Ki çalıştığınız yerde kalmanızın en önemli vakti de o 4 Ay’lık süre oluyor.

Çünkü işverenlerle daha fazla süre kalıyorsunuz ve işi daha fazla kapıyor, öğreniyorsunuz. Bunun sonucunda daha fazla işin içinde olduğumuz için iş tecrübesi de ister istemez artıyor. Ki işverenlerin de aradıkları şeylerden biri de iş tecrübesidir. Onun için buna dikkat edin.

Tabi bu da Teknoloji Fakültesi süperdir, orada okuyun demek için yeterli bir sebep değildir. Bu işler ÖĞRENCİ’ye bağlı, OKUDUĞUNUZ ÜNİVERSİTE ya da FAKÜLTE’ye DEĞİL.

Enerji Sistemleri Mühendisi Ne Kadar Maaş Alır?

Maaş konusu herkes için neredeyse EN ÖNEMLİ olan kısımdır. Ancak ÇOK YÜKSEK MAAŞ ile işe başlayayım diye o kadar fazla gözünüzde büyütmeyin. Zaten başlarken sizleri  muhtemelen belli bir ücret ile başlatacaklar. Sevseniz de, sevmeseniz de.

Bu ücret Genellikle ASGARİ ÜCRET olmaktadır.(Her yerde aynı değil tabi.) Çünkü başta sizin neler yapabildiğinizi, neleri bilip, neleri bilmediğinizi, azminizi ve tecrübenizi kontrol ederler. Ne kadar Tecrübeli ve Bilgili olursanız o kadar hızlı ya da Yüksek Maaş alma şansınız artar, hatta maaşınız artar.

Böylelikle Maaşınız 3000-5000 TL arası gibi bir ücrette olabilir. Özel Sektörde Kendinizi daha fazla geliştirirseniz bu paralar aldığınız Maaşın belki yarısı bile olmayacaktır, siz düşünün. Devlette ise bu durum biraz canınızı sıkabilir. Çünkü genellikle uzun bir süre asgari ücret ile geçinmek durumunda kalıyorsunuz. Arttırmak isterseniz de rütbenizi her sene ya da 2 senede bir olan yükseltme sınavlarına girerek yükseltebilirsiniz.

Onun için Tek yapmanız gereken şey kendinizi Donanımlı ve Bilgili birer Mühendis olarak Mezun etmek ve Mesleğinizi Severek yapmak olmalıdır. Zaten Peşinden hem güzel yerlere gelirsiniz, hem maaşınız artar. Şüpheniz olmasın 🙂

Oda Mevzusu Hakkında;

Belki biliyorsunuzdur; Enerji Sistemleri Mühendisliği Odası yok. Ancak bu durum asla bizlere bir dezavantaj sağlamaz. Çünkü sonuçta siz Üniversite mezunu olmuş bir Mühendis’siniz. Ve size ait olan bir diploma ve de diploma numaranız var. Odaların sadece belli başlı bazı ayrıcalıkları var, birde orada bir kitle olduğu için bir projeyi yaptırma ve onaylatma işlemleri daha kolay olur. Bir nevi dayanışma gibi düşünün.

Yani kısacası odamızın olmaması sizlerin canını sıkmasın. Yakın zamanda kitle artacak ve bizde kendi odamızı gerekirse, kurabileceğiz. Zaten Şuan Piyasada bilinen bir Enerji Sistemleri Mühendisi olan Vural Cantuğ Akkaş’ın yürüttüğü Meclis Çalışması içinde bu sorun yakın zamanda olumlu sonuç bulacaktır.

Enerji Sistemleri Mühendisi İmza Yetkisi

Enerji Sistemleri Mühendisliği İmza yetkisi konusuna gelirsek, Genelde en büyük sorun olarak tabir edilir. Ancak emin olun öyle abartıldığı kadar büyük bir sorun değil. Konuştuğumuz birkaç BaşMühendis ve Mühendis’ler ile İmza yetkimizi de sorduk.

Çalışmalarında hiçbir sıkıntı yaratmadığını ve uzun yıllar çalışmalarına rağmen hiç önlerine engel olarak çıkmadığını söylediler. Zaten İmza yetkisi isteyen yerlerde de emin olun diğer Mühendisler İmzalarını kullanarak gerekli işlemleri halledebiliyorlar. Yani bu da öyle bir sıkıntı değil. Aynı şekilde bu da Vural Cantuğ Akkaş’ın yürüttüğü Meclis Çalışması içinde yakın zamanda olumlu sonuç bulacaktır.

Kişisel Gelişim Eğitimleri
Kişisel Gelişim Eğitimleri

Kullandığınız Programlar, Önerdiğiniz Gelişim Kurslar;

En başta zaten bir mühendisin bilmesi gereken program Autocad’dir. Çünkü çizim yapabilme her mühendisin zaten işinin gereklerinden biridir. Hem de bütün dünyada kullanılan bir program. Birde yanında Ayriyeten Yabancı dil kesinlikle olması gereken bir şey. Özellikle İngilizce’nizin iyi olması lazım. Ne yapıp, ne edip o İngilizceyi Üniversite eğitiminiz içinde halletmeye çalışmalısınız.

Çünkü birçok firma sizden kesinlikle ister. Hatta bazı firmalar İngilizceyi sormuyorlar bile, sizden ek bir dil daha istiyorlar. Aslında bu durumun çok güzel avantajları var. Bazı firmalar Uluslararası çalıştıkları için yabancı dil bilen çalışanlara ihtiyaç duyarlar. Ve bu çalışanları yurt dışındaki çalışma alanlarına yollarlar.

Bu imkân sizlere hem farklı insanlar hem de farklı kültürler görmenize olanak sağlayacaktır. Buda sizde kişilik üzerinde büyük bir gelişim sağlayacaktır. Özellikle Enerji Sektörlerinde önemli diller bizce; İngilizce, Almanca, Rusça ve Çince.

Bunların olma sebepleri Bu dilleri konuşan Ülkelerin özellikle Rusya, Çin ve Almanya Enerji konusunda Dünya devleri olmalarıdır. Onun için bu dilleri de ek olarak öğrenmeye çalışın.

Bu Konuyla ilgili SİZLERE GÜZEL KAYNAKLAR Sunacağım 😉

Mesleki Gelişim için Tavsiyeler;

Mesleki gelişimde tamamen size bağlı. Siz ne kadar mesleğinizle alakalı bilgiler edinirseniz, o kadar yükseğe çıkarsınız. Elektrik-Elektronik hakkında, Makine hakkında, Programlama ve Kodlama hakkında, Yönetim ve Proje Yönetimi vs. hakkında bilgi sahibi olursanız o kadar iyi ve kaliteli birer Mezun ve Mühendis olursunuz.

Bu arada Gazi Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği youtube kanalının hazırlamış olduğu Enerji Sistemleri Mühendisliği Hakkında ki Videoyu da izleyebilirsiniz.

Bu arada Instagram hesabım olan instagram.com/emrealtilarcom adresinden beni takip ederek, Enerji ile alakalı güncel bilgilerden ve paylaşımlardan geri kalmayın.

Bir cevap yazın