Dalga Enerjisinin Avantajları ve Dezavantajları

16 0
Dalga Enerjisinin Avantajları ve Dezavantajları

Dalga enerjisinin avantajları ve dezavantajları nelerdir? Nasıl bir çalışma durumu gereklidir. gibi sorular ve sorunlar aklımızda dalga enerjisini tanıdıktan sonra gelmeye başladı. Öncelikle dalga enerjisi neydi onu hatırlayalım.

Dalga enerjisi, rüzgarların dalgalar üzerinde oluşturduğu hareketli salınımdan yararlanarak oluşan bir yenilenebilir enerji türüdür. Hidroelektrik enerjisinden farklı olarak bu enerji türü, deniz ve okyanuslardaki dalga hareketi ve akıntılardaki gücü kullanarak enerji üretmektedir.

Bu konu hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız Dalga Enerjisi Nedir? yazımızı okuyabilirsiniz.

Bu enerji kaynağı kulağa sınırsız, zararsız bir kaynak gibi görünür. Ama dezavantajları olmadan ya da tamamen kolay mı? Birlikte inceleyelim.

Dalga Enerjisinin Avantajları

1) Yenilenebilir bir enerji kaynağıdır

Dalga enerjisi ile bildiğimiz en güzel durum aslında suyun ve Ay’ın var olduğu müddetçe olacağıdır. Bu da şuan için vazgeçilmez bir yenilenebilir enerji kaynağı haline getirir. Dünyada fosil yakıtlarının azaldığı bazı kıyı şeridi bölgelerinde bu enerji kaynağını kullanmak çok mantıklı bir yatırımdır.

Tek bir mevsime bağımlı değillerdir. Her mevsim farklı şiddetlerde oluşabilmektedirler. Ayrıca insanlara ait hiçbir çalışmaya ihtiyaç duymadan her daim kendiliğinden oluşabilmektedir.

2) Çevre dostu bir kaynaktır

Fosil yakıtlarda olduğu gibi dalga enerjisi çevreye gaz, atık ve kirlilik olabilecek zararlı ürünler bırakmamaktadır. Ki çalışma durumundan da anlaşılabileceği üzere elektrik üreten makineler çalışıp, üretilen elektriği doğrudan asenkron makinelere ve jeneratöre göndererek güç sağlamaktadırlar.

3) Yaygın ve bolca bulunur

Bu enerjinin diğer bir avantajı ise kullanım alanlarının yakın olmasıdır. Çünkü bunu kullanacak şehirler ve limanlar suya yakın oldukları için herhangi bir ekstra masrafta çıkmamaktadır. Ayrıca kıyı şehirlerinin nüfuslu ve yoğun olmasından dolayı da böyle bir girişimde bulunmak enerji kullanımı açısından faydalı olacak.

4) Çeşitli yollar ile elde edilebilir

Farklı farklı yöntemler ile elde edinebilen bir enerji kaynağıdır. Bunlar;

  • Nokta soğurucular
  • Azaltıcılar
  • Salınımlı su kolonu
  • Yüksekten bırakılan dalga
  • Sonlandırıcılar

5) Üretilebilecek miktarın tahmin edilebilir olması

Dalga enerjisinin diğer yenilenebilir enerji kaynaklarının çoğuna göre en büyük bir avantajı daha bulunuyor. Kolay tahmin edilebilir olması ve üretebileceği miktarın tahmin edilebilir olması. Dalga enerjisi tutarlı bir enerjidir. Rüzgara veya güneşe ihtiyaç duyan diğer kaynaklara göre daha iyi olduğunu göstermektedir.

6) Dış kaynaklara bağımlılığı azaltır

Dalga enerjisinin avantajları arasındaki diğer bir konu ise dışa bağımlılığı azaltmaktadır. Sadece hava kirliliğini engellemekle kalmaz, ayrıca milyonlarca insan için sağlıklı bir ortam oluştur.

7) Araziye zarar vermez

Kendileri enerji üretmek için çevreye ve araziye büyük izler bırakan yapılar ve santraller gibi değillerdir. Sadece olduğu yere kurulur ve dalganın hareketleri ile enerji elde etmektedir.

8) Güvenilir bir kaynaktır

Dalga enerjisi çok güvenli bir kaynaktır. Çünkü dalgalar neredeyse her zaman hareket halinde olmaktadır. Gelgitlerin olmasına rağmen dalgaların ortalama hareketleri hep aynıdır. Bu şekilde enerji her daim kullanılabilir halde olmakta. Dalgaların mevsimsel değişimlerden dolayı üretilen enerjinin miktarı değişiklik göstermektedir. Ancak bu enerjinin daimi olduğunu değiştirmemektedir.

9) Çok büyük miktarlarda enerji üretilebilir

Dalgaların ürettikleri enerjilerin ortalamaları çok yüksek seviyelerde olabilmekte. O kadar büyük ki, kıyı boyunca uzanan bir dalganın ortalama güç yoğunluğu metre başına 30kW ila 40 kW arasında olabilmekte. Bu gücü bir de büyük dalgalarda düşünün.

Dalga Enerjisinin Dezavantajları

1) Sadece belirli konumlarda kullanılabilir

Enerjiyi dalgalardan alabilmenin en büyük dezavantajı, bu dalgaların güç durumuna göre konumlarıdır. Sadece güçlü dalgaların olduğu yerlerde etkili bir enerji kaynağı olarak kullanılabilmektedir. Bundan dolayı herkesin kullanabileceği bir enerji kaynağı değildir. Yani denize uzak ve iç kesimlerde olan yerlerin yine alternatif enerji kaynağı bulma zorunluluğu var.

2) Deniz ekosistemine bölgesel etkiler verebilir

Dalga enerjisinin üretim sistemleri ne kadar temiz olursa olsun yakınlarında olan canlılar için tehlike arz etmektedir. Makineler enerji üretmek için suya yakın yerlere inşa edilmektedir.

Bu makineler deniz tabanını rahatsız edebilmektedir. Deniz tabanından kastımız denizde yaşayan canlılardır. Kıyıya yakın olan yengeç, bazı balık türleri ve deniz yıldızı gibi ekosistem için önemli bazı canlıların yaşam alanlarının değişmesine neden olur. Ayrıca deniz yaşamını enerji üretimi sırasında rahatsız eden bir gürültü ile de rahatsız edecektir.

3) Ticari ve özel gemilerin gidiş yollarına rahatsızlık verebilir

Diğer bir dezavantajı ise ticaret yollarında sorun yaratabilmesidir. Dalga enerjisini toplayan bu enerji santralleri, işlerini verimli yapabilmesi için kıyı şeridine ve şehir nüfusuna uygun uzaklıktaki konumlara yakın olmalıdır.

Ancak bu tür yerler kargo gemileri, yolcu gemileri, eğlence araçları ve sahile gidip gelenler için çokça yoğun kullanılan yerlerdir. Tüm bu düzen bu santralin kurulması ile bozulacaktır. Bundan dolayı genel düzenin bozulmaması ve yatırımların da uygun olması için iyi bir tercih yapılmalıdır.

4) Bazı bölgelerdeki dengesiz dalga büyüklükleri

Rüzgardan dolayı dalganın boyu, hızı ve yoğunluğuna bağlı olarak farklı tepkiler verebilmektedir. Dalga enerjisini verimli üretebilmek için aynı büyüklükte olmasa da tutarlı bir güçte olması önemlidir. Bazı bölgelerde güvenilmesi zor ve dengesiz bir dalga akışı görünmektedir. Bu da öngörülebilir dalga boyunun tahmin edilemez olmasına neden olur.

5) Sert havalarda performansının etkisinin azalması

Sert havalardaki tutarsızlıktan dolayı santralin verimi, gücü ve performansı önemli ölçüde düşmektedir.

6) Gürültülü ve görsel kirlilik oluşturması

Jeneratörler güçlü makineler olduğu için sesleri çok olmaktadır. Dalga enerjisi üretimlerinde de santrallerde jeneratörler kullanılmaktadır. Bu çevreye ve bölgeye yakın olan halk için gürültülü bir rahatsızlık verebilecektir.

7) Üretim maliyetlerinin yüksek olması

Dalga enerjisi santralleri birçok yönden iyi gibi gelse de, önemli zorluklarından biri muazzam bir maliyete sahip olmasıdır. Çünkü dalgalara karşı güç üretilmek için büyük bir kurulum gereklidir. Ayrıca dalgaların durumlarından dolayı da bu sistemlerin ömürlerinin belirlilik süreside belli değildir.

Bazen dalgalar o kadar güçlü gelebilir ki, ekipmanlara ciddi ve onarılamaz hasarlar bırakabilir. İşte bu tür durumlarda onarım ya da yenileme gidi durumlar yine yüksek maliyettedir.

Bunca durumdan sonra dalga faydasız bir yenilenebilir enerji kaynağı olacağını düşünmek doğru olmayacaktır. Daha yeni olan bir enerji üretim türünün haliyle farklı çalışma ve araştırmalarda yapılmadığı için böyle olumsuz durumları olması çok normal bir durum. Çalışmaların artması yeni teknolojilerinde kullanımı ile belki da daha fazla revaç görebilecek bir enerji türü olabilir.

Dalga enerjisinin avantajları ve dezavantajları hakkında siz ne düşünüyorsunuz. Düşüncelerinizi yorumda belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın