Dalga Enerjisi Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

18 0
Dalga Enerjisi Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

Dalga Enerjisi, denizlerin git gel hareketleri ile oluşan dalgalar sonucunda, makineler yardımı ile kullanılabilir hale gelmesine ve elektrik enerjisi üretmesine denmektedir. Bir Yenilenebilir Enerji kaynağı olarak kabul edilmektedir.

Dünyanın dörtte üçü sular ile kaplıdır. Bundan dolayı denizlerden ve bunlar ile oluşan dalga enerjisinden faydalanmamak çok saçma bir durum olacaktır.

Dalga Enerjisi Nedir?

Dalga enerjisi, rüzgarların dalgalar üzerinde oluşturduğu hareketli salınımdan yararlanarak oluşan bir yenilenebilir enerji türüdür. Hidroelektrik enerjisinden farklı olarak bu enerji türü, deniz ve okyanuslardaki dalga hareketi ve akıntılardaki gücü kullanarak enerji üretmektedir.

Dalga Enerjisi Teknolojileri Nelerdir?

Dalga enerjisi teknolojileri denizde, kıyıda ve uzak kıyı bölgelerinde kurulup çalıştırılacak şekilde üretilmiştir. Bu teknoloji suyun yüzeyine veya suyun yüzeylerine yakın yerlerde kurulmaktadır. Bu nedenle dalga enerjisinin üretilmesi için cihazların teknik konseptleri ve tasarımları büyük farklılıklar göstermektedir. Örneğin, suya dizilim yönleri ve enerjiyi dönüştürmeleri bakımından farklılık göstermektedirler.

Dalga enerjisinin üretim makineleri hala gelişmelere devam etmektedir. Sahilden uzak olarak (suyun yüzeylerine göre) kurulum için dört temel uygulama çeşidi vardır;

 • Nokta Soğurucular
 • Azaltıcılar
 • Salınımlı Su Kolonu
 • Yüksekten Bırakılan Dalga
 • Sonlandırıcılar
Portekiz açıklarındaki Agucadoura Dalga Parkı'na kurulmuş bir Pelamis
Portekiz açıklarındaki Agucadoura Dalga Parkı’na kurulmuş bir Pelamis | Wikipedia

Nokta Soğurucular

Nokta soğurucular, dalga kuvvetine tepki olarak hareket eden bir cisim ile sabit veya hareketsiz yapılar arasındaki bağıl hareket yoluyla enerji oluşturmaktadır. Hareket eden cisim yüzeyde veya su altında olabilir. Sabit cisim ise deniz yatağı veya dalga hareketinden daha az etkilenen başka bir yapıya sahipte olabilir. Elektrik, doğrusal veya döner bir jeneratör kullanılarak üretilebilir veya doğrudan mekanik kuvvet ve hareket kullanılarak bir sıvı pompalanabilir.

Azaltıcılar

Yüzey zayıflatıcılar genellikle birbirine bağlı ve gelen dalgalara paralel olarak yönlendirilmiş çok sayıda parçaya sahiptir. Elektrik üretmek için değişen veya hidrolik pompaları çalıştırabilecek bir esneme hareketi oluşturmaya yarayan dalgaların yükselişini ve düşüşünü kullanırlar. Bazı zayıflatıcı tasarımları, birden çok segment yerine tek bir uzun, esnek yüzey parçasında da oluşabilir.

Salınımlı Su Kolonu

Salınımlı su sütunu yapıları, bir odadaki havayı basınçlandırmak için dalga hareketini kullanır. Daha sonra onu bir hava türbininden geçmeye zorlar. Su, hazneden çekilirken ortaya çıkan vakum havayı türbinden geçerek hazneye geri çeker. Kıyıda veya açık denizde daha derin sularda bulunabilirler. Türbin, elektrik üretmek için bir döner jeneratöre bağlanabilir.

Yüksekten Bırakılan Dalga

Dalga hareketinin bir rezervuarı çevreleyen, su seviyesinden daha yüksek bir seviyeye doldurmasına izin veren uzun ve geniş yapılardır. Rezervuardaki su ile yüzeydeki su arasındaki basınç farkı, sıvıyı bir jeneratöre bağlı alçak başlıklı bir türbinden geçmeye zorlar; burada elektrik, geleneksel hidroelektrik güce benzer şekilde üretilir. Cihazlar karada veya açık denizde yüzer olabilir.

Sonlandırıcılar

Dalganın dik olarak geldiği ve yansıdığı sistemlerdir. Bu yapılar ve sistemler genellikle deniz kıyısında ya da kıyı kesimlerde bulunmaktadır. Bununla birlikte bu sistemlerin, offshore uygulamaların yapılabilmesi içinde yüzer versiyonları da tasarlanmıştır. Çalışma sistemi olarak, salınımlı ve dalgalı su sütunu, sistemin ve su seviyesinin altındaki bir odadan içeri girer. Suyun içeri girmesi ile birlikte içeride bulunan hava üst tarafa doğru sıkışıp türbine güç uygulamaktadır. Türbine uygulanan güç ile birlikte kanatlar döner ve elektrik enerjisi oluşturmaya başlarlar.

Dalga Enerjisinin Avantajları ve Dezavantajları

Dalga Enerjisinin Avantajları

 • Yenilenebilir bir enerji kaynağıdır
 • Çevre dostudur
 • Bol ve her yerde yaygın olarak bulunabilir
 • Çeşitli yollar ile elde edilebilir
 • Üretilebilecek miktarın tahmin edilebilir olması
 • Dış kaynaklara bağımlılığı azaltır
 • Arazıye zarar vermez
 • Güvenilir bir kaynaktır
 • Çok büyük miktarlarda enerji üretilebilir

Dalga Enerjisinin Dezavantajları

 • Sadece belirli konumlarda kullanılabilir
 • Deniz ekosistemine bölgesel etkiler verebilir
 • Ticari ve özel gemilerin gidiş yollarına rahatsızlık verebilir
 • Bazı bölgelerdeki dengesiz dalga büyüklükleri
 • Sert havalarda performansının etkisinin azalması
 • Gürültülü ve görsel kirlilik oluşturması
 • Üretim maliyetlerinin yüksek olması

Daha detaylı bir içerik için Dalga Enerjisinin Avantajları ve Dezavantajları içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Dalga Enerjisinin Kullanıldığı Alanlar

Dalga enerjisi hala nispeten yeni olduğundan, şu anda dalga çiftliklerine çok fazla rastlamak mümkün değildir. Dalga çiftliklerini kullanan şuan birkaç ülke bulunmaktadır. Bunlar; Portekiz, Birleşik Krallık, Avustralya ve Amerika Birleşik Devletleri’dir.

 • Portekiz ilk dalga çiftliği olan Aguçadoura Dalga Çiftliğine sahiptir. Porto’nun kuzeyinde, denizden yaklaşık 3 mil uzakta ve 3 Pelamis Dalga Enerji Dönüştürücüsü kullanmak üzere tasarlandı. 2,25 MW kurulu güce sahiptir ve resmi olarak Eylül 2008’de açılmıştır. Ancak ekonomik krizden kaynaklanan finansal çöküş nedeniyle kapatılmıştır.
 • Birleşik Krallık Mayıs 2010’da İskoçya’da bir dalga çiftliği piyasaya sürüldü. 2007’de açıklandı ve 4 milyon sterlinin üzerinde, yani 5,9 milyon dolara denk geldi.
 • İngiltere, Cornwall’ın kuzey kıyısındaki Wavehub tesisi, dev bir uzatma kablosu görevi görüyor. 20 MW’a bağlanmasına izin verir ancak 40 MW’a kadar çıkabilir. Ayrıca önümüzdeki 25 yıl içinde 7.500 haneye elektrik sağlayabilir. Ayrıca yaklaşık 300.000 Ton CO2 tasarrufu sağlamaktadır.
 • Avustralya’nın şu anda Batı kıyılarında ve Portland, Victoria yakınlarında geliştirilmekte olan dalga çiftlikleri bulunmaktadır. Bu projelerin her ikisinin de 65 milyon dolara mal olması hedefleniyor.
 • Amerika Birleşik Devletlerinin Oregon tarafının Batı kıyısı açıklarında bir dalga çiftliğine sahip olacaktı. Reedsport çiftliğinin 2013 yılında kurulması gerekiyordu, ancak yasal ve teknik sorunlar nedeniyle proje durma noktasına geldi.
 • Potansiyel dalga çiftlikleri için Rusya ve İtalya’da da olanaklar bulunmaktadır.

Dalga Enerjisinin Geleceği

Okyanus sınırındaki birçok ülke için dalga enerjisi, yenilenebilir enerji olarak kullanması büyük bir fayda sağlayabilir. Çünkü dalgalar, temiz elektrik üretimi için kullanılabilecek ve 7/24 enerji sağlayacaktır. Dalga enerjisi henüz başlangıç ​​aşamasında olduğundan, kurulumu pahalı olmaya devam edecektir. Haliyle de tam olarak çevresel dezavantajları henüz bilinmemektedir.

Sonuç olarak, dalganın gücünün muazzam bir küresel potansiyele sahip olduğunu bilmekteyiz. Bununla birlikte, ülkelerin ve kamu kurumlarının yenilenebilir enerji kaynağı olarak dalga enerjisini eklemeye başlayabilmeleri için bu teknolojiyi tamamlamaları gerekir. Bunun için de endüstrinin daha fazla finansmana ve araştırmaya ihtiyacı bulunmaktadır.

Bir cevap yazın